UX

חוויית משתמש (UX)

כאשר אנו ניגשים לפתח אפליקציה, בוודאי שישנה חשיבות גדולה לכתיבת שורות הקוד, אך אסור לנו להתעלם מהצורך בחוויית משתמש איכותית ומהנה, דבר הדורש אפליקציה אינטואיטיבית ונוחה לשימוש וכמובן רעיון לאפליקציה אשר באמת מספק ערך לגולשים.

אם תיכנסו לחנות האפליקציות תבינו מייד שהתחרות גדולה. ישנן אפליקציות רבות הנעות סביב אותו הרעיון. השמת דגש על חווית המשתמש היא אחת הדרכים היעילות ביותר למצב את מקומכם בין כל האפליקציות אשר מציעות דברים דומים. חוויית משתמש חיובית היא זו אשר יכולה להביא לדירוג גבוה של האפליקציה.

מהי חוויית המשתמש

המונח חוויית משתמש מתייחס לחוויה שחווה זה אשר משתמש באפליקציה. היא לוקחת בחשבון את כל האלמנטים השונים של האפליקציה והחוויה שהם יוצרים. למשל יש כאן חשיבות רבה לממשק המשתמש, מהירות התגובה של האפליקציה, העיצוב הגראפי ותקינותו הטכנית. למשל אפליקציה אשר המשתמש מתקשה למצוא בה כיצד לבצע את הפעולות השונות, אפליקציה אשר מגיבה לאט או מפיקה הודעות שגיאה היא אפליקציה בעלת חווית משתמש ענייה למדי והיא צפויה להיכשל.

חוויית משתמש נעימה אשר הופכת את השימוש באפליקציה להנאה של ממש, אפילו אם מדובר באפליקציה אשר רק מספקת מידע או שירות, היא מה שגורם למשתמש לחזור שוב ושוב להשתמש באפליקציה ואולי גם לתת לה דירוג חיובי בחנות האפליקציות.

המתודות לפיתוח חוויית משתמש חיובית

פיתוח חווית משתמש UX מתחיל בהבנת חוקי המובייל. ישנו סט הנחיות הנקרא HIG (Human Interface Guidlines) אשר מטרתן להתאים את האפליקציה לדרישות של מערכת ההפעלה. הנחיות אלו משתנות בין מערכות ההפעלה השונות וחשוב לכבד אותן. הסיבה לכך היא שאם תפתחו אפליקציה עבור אייפון אשר מתנהגת בהתאם לאופי של אפליקציות עבור אנדרואיד (מבחינת השליטה, הכפתורים וכו‘), משתמשי האייפון אשר רגילים לצורת עבודה מסוימת עשויים למצוא את השליטה באפליקציה כלא אינטואיטיבית.

תפיסה זו היא די מאתגרת כאשר אנו מפתחים אפליקציה אשר אמורה להיות תואמת לפלטפורמות שונות. נשאלת כאן השאלה האם נרצה אפליקציה זהה אשר מתנהלת באותו אופן בכל מכשיר ומעניקה את אותה חווית משתמש, או אפליקציה התואמת לקווים המנחים של הפלטפורמה ומתנהגת בצורה שונה הכל פלטפורמה. אין תשובה חד משמעית, אך אלו שיקולים שעליכם לקחת בחשבון.

תחום זה הוא תחום דינמי אשר נשלט על ידי טרנדים אשר מקורם הוא בדרך כלל באפליקציות הגדולות והמוכרות אשר אינן מפחדות להגדיר מחדש את החוקים. למשל במערת ההפעלה של אפל, במקור תפריטי הניווט הופיעו בתחתית וזאת בניגוד לאנדרואיד אשר מיקם אותם בחלק העליון. ואז הגיעה פייסבוק ושברה את החוקים, היא יצרה סוג של ”מגירה“ ובה החביאה את תפריטי הניווט. כאשר פייסבוק עשתה זאת זה היה דבר חדשני, אך במהרה אפליקציות רבות אימצו את ממשק המשתמש אשר בינתיים הפך למוכר, פשוט ואינטואיטיבי.

בבואכם לפתח אפליקציה חשוב שתחקרו היטב את הטרנדים, הם משתנים כל הזמן. התבוננו באפליקציות קיימות ומצליחות ושימו לב למגמות אשר חוזרות על עצמן.

התאמת החוויה למשתמשים

בפסקה הקודמת המלצנו לכם לנתח אפליקציות קיימות ולמצוא את המגמות אשר חוזרות על עצמן. אך גם זה לא מבטיח לכם התאמה עבור קהל המשתמשים שלכם. מה גם שכאשר מעתיקים אתם מאבדים את הייחודיות ואת הסיכוי ליצור חווית משתמש טובה יותר מהאחרים. הפתרון הוא בדרך כלל במיקוד האפליקציה, זה גם מקצר את הליך הפיתוח וגם מעניק למשתמשים אפליקציה נוחה לשימוש. יתכן שרבות מהתכונות של האפליקציה הן מיותרות, חישבו מהי המטרה העיקרית של האפליקציה והתרכזו בה. נסו לדמיין שאתם מנסים לשווק את הרעיון למשקיע – איך הייתם מתארים את האפליקציה בצורה התמציתית ביותר? סביר להניח שישנה תכונה אחת מהותית ואחר כך תכונות משנה.

את התכונות החשובות עליכם להדגיש באמצעות בחירה נכונה של מיקום האובייקט ומאפיינים עיצוביים. את התכונות החשבות נהוג למקם בתחתית ועם העדפה לצד השמאלי. זה נובע מאופן השימוש בסלולר בו מרבים להשתמש בבוהן השמאלית אשר בקלות יכולה להגיע לתחתית המסך. באותה המידע ישנם גם כפתורים שתרצו להרחיק מאותו אזור נגישות ואותם מקובל למקם בחלק הימני העליון אשר נחשב לפחות נגיש. אלו הם הכפתורים של ביטול ועזיבת האפליקציה.

הימנעו מארכיטקטורת מידע אשר מתבססת על תפריטים בהם מתקדמים קדימה ואחורה, כדאי לספק להם צורת ניווט מהירה כמו שיטת ה“מגירה“ של פייסבוק.

מה מתאים עבור האפליקציה שלי?

ישנן אפשרויות שונות וכנראה שבכדי למצוא את מה שמתאים עבור קהל המשתמשים שלכם יש צורך בקצת ניסוי וטעייה. אתם בהחלט יכולים לערוך מבחני שדה בעזרת חברים אשר יתנסו באפליקציה ויתנו לכם משוב וביקורת בונה. תכנית הבדיקה להלן כלי לבדיקת QA- QA (https://www.qamadness.com/mobile-app-testing-best-qa-strategies-tools/) צריכה לבחון כיצד המשתמשים מתמודדים עם משימות פשוטות ובסיסיות של האפליקציה, כמו למשל יצירת החשבון ופרופיל המשתמש. אל תתנו להם הוראות ביצוע – אינכם בודקים את היכולת של המשתמש למלא אחר הוראות, אתם בודקים את האינטואיטיביות והנוחות של האפליקציה.

עליכם לבחון האם הם מצליחים בקלות לבצע את אותן הפעולות ולנווט בין התכונות של האפליקציה. תמיד יהיו כאלו אשר מתקשים אך המטרה שלכם לפתח חווית משתמש אשר תקלע לטעמם ותהיה נוחה עבור רוב המשתמשים.