פיתוח למובייל

 • אפליקציית ארנק דיגיטלי ויזה כאל
  אפליקציית ארנק דיגיטלי לחברת האשראי המובילה בישראל, ויזה כאל. מעוניינים לדעת מי המפתחים? אודות הפיתוח
 • JDate
  המשך לקרוא אודות הפיתוח אתר ההכרויות המוביל בעולם JDate
 • קורס פיתוח אפליקציות
  בקרוב קורסים 2021 עדכניים מהמכללות המומלצות על ידי הפורטל… קורס פיתוח אפליקציות לאנדרואיד משלב מסלול לימודים מלא המיועד לחסרי רקע בנושא, במהלכו נלמדים כל הטכנולוגיות העיקריות הנדרשות ממפתח מובייל תוך היכרות מעמיקה בטכנולוגיות הנפוצות ביותר כיום.
 • Objective-C
  בשנת 2014, Apple השיקה את Swift, שפת תכנות חדשה לאפליקציות מובייל של iOS שהעניקה למפתחי iOS חלופה ל- Objective-C, קבוצת על מונחת עצמים של שפת התכנות C שעד כה הייתה הליבה של פיתוח iOS. Swift נועדה להתאים לכל כלי הפיתוח הקיימים של iOS – Xcode, Objective-C, והתשתית Cocoa – אך המשמעות של קלות השימוש בה… Read More »Objective-C
 • CSS
  האם אפליקציות משתמשות ב- CSS? חלק מהאפליקציות משתמשות ב- HTML ו- CSS באמצעות מסגרות, כלים ותכונות מובנות בפלטפורמות בהתאמה. עם זאת, כברירת מחדל, בעולם פיתוח אפליקציות יש עורך WYSIWYG, כך שאתה יכול לראות בדיוק מה השינויים שאתה מבצע בזמן אמת. האם מפתחי אפליקציות יש עורכים ב- HTML ו- CSS? ישנן עוד כמה תוכנות עורכי CSS… Read More »CSS

חומרת Desktop היא סטנדרטית למדי – לא כך במובייל. האם אתם יודעים למה אין (כמעט) סמארטפונים עם חלת-דבש? רבות בעלות פונקציה יחידה כל אחת. ו-2 אחרים “להעלים” (כלומר לומר למשתמש: עבור פעולה זו – לך לממשק ה Desktop). נכון – מעולם לא הייתם מעצבי ה-UI באופן רשמי, אבל תמיד הייתה לכם השפעה. בעולם המובייל יש רף חדש של חוויית משתמש של אפליקציות פשוטות ו”זורמות”. אפליקציות שלא מתנהגת בהתאם – בולטות לרעה. יש אתגרים חדשים כאשר עובדים על מסך של “3 עד “5 (לסמארטפון) או “7 עד “10 (טאבלט) כאשר אמצעי ההצבעה הוא אצבע ולא עכבר / עט. יש כמובן גם כמה קונבנציות חדשות, לכל מערכת הפעלה – וגם בכלל בין מערכות ההפעלה השונות. למכשיר סמארטפון ממוצע יש 512MB זכרון סה”כ – לפעמים פחות. המעבד חלש משמעותית יותר, ה-Storage קטן יותר והרשת אטית יותר. מתי בפעם האחרונה לא היה לכם 1MB של זיכרון כשרציתם אותו? ביצועים של אפליקציית מובייל מודדים במילי-שניות (זמן תגובה), צריכת זיכרון (ב MB) וכו’ – כל אלה כנראה לא חדשים. מדד חשוב חדש הוא (O(watt – מדד הסוללה. סוללה היא תמיד משאב בחסר כשמדובר במכשירים ניידים – וחשוב מאוד לתכנן את המערכת שלכם על מנת לנצל אותה בצורה נכונה. לדוגמה: להביא מידע קצת פחות עדכני ובאצוות גדולות, כי העלות של “יצירת connection”, מבחינת הסוללה – היא אדירה. כלומר חנויות אפליקציות, כפי שכבר כתבתי עליהם בפוסט הזה. בפיתוח אפליקציה למערכת ההפעלה “חלונות” יש כמה אפשרויות אינטגרציה – אולם מלבד הוספה של Tray Icon, מעטות האפליקציות שאכן התממשקו למערכת ההפעלה מעבר ל”ריצה בחלון שהוקצה להן”. במובייל – אנו רואים הרבה יותר אפשרויות מצד מערכת ההפעלה והרבה יותר הענות מהמפתחים להתממשק למערכת ההפעלה.

במה שונה פיתוח למובייל? נאמר שממחר אתם נדרשים לספק את המוצר שלכם למכשירי מובייל. האם אתם שולטים ב Objective-C? ב JavaScript? ב HTML5 וב CSS3? אם אתם הולכים לפתח למובייל – ייתכן ותאלצו ללמוד שפת תכנות חדשה: זו כבר לא כל-כך בחירה שלכם מה אתם מעדיפים – זו דרישה של הפלטפורמה. כמה מכם מכירים Linux או Unix? כמה רגילים לעבוד ב Mac OS או חלונות 8 (שבה חוויית השימוש שונה לחלוטין)? האם אתם רגילים ל Visual Studio, Eclipse וגם Xcode? ייתכן ותאלצו להתרגל לסביבה חדשה וכלים חדשים. הביטו במפה הבאה שיצרתי. עם כמה מהספריות הללו עבדתם כבר? האם אתם מזהים לאיזה תחום כל ספרייה שייכת? אתם בוודאי יודעים שלהשתמש בצורה יעילה בספריה – לוקח זמן. ייתכן ויש לא-מעט ללמוד על מנת לפתח אפליקציות מובייל בצורה יעילה. מאז שנת 2000 בערך, היה מעבר משמעותי של פיתוח אפליקציות ווב על חשבון האפליקציות השולחניות. במובייל יש חזרה במידה רבה לפיתוח אפליקציות מקומיות למערכת ההפעלה (מה שנקרא גם native). נמצאים במרחק-נגיעה מהמחשב 90% מהזמן? אומרים: "אל תתן לי להקליד במקלדת"? מסירים תוכנה אם היא לא הגיבה תוך 2-3 שניות? עובדים בתנאי רעש ותאורה לקויה? אנו נוהגים לומר שאותם האנשים, עם אותם צרכים והעדפות, ברגע שהם נוגעים במכשיר מובייל – הופכים למשתמשים מזן חדש. האם אתם מומחים למגע (Touch) ומחוות (Gestures)? יודעים להבדיל בין "התנהגות חלקה", "קצת מקרטע" ו "ממש flickering!"? ואם ההתנהגות לא-טובה, מה עושים בכדי לשפר אותה? האם אתם מכירים את רוב הדגמים של המחשבים של הלקוחות שלכם ואיזו חומרה יש להם? חומרת Desktop היא סטנדרטית למדי – לא כך במובייל. האם אתם יודעים למה אין (כמעט) סמארטפונים עם חלת-דבש? רבות בעלות פונקציה יחידה כל אחת. ו 2 אחרים "להעלים" (כלומר לומר למשתמש: עבור פעולה זו – לך לממשק ה Desktop). נכון – מעולם לא הייתם מעצבי ה UI באופן רשמי, אבל תמיד הייתה לכם השפעה. בעולם המובייל יש רף חדש של חוויית משתמש של אפליקציות פשוטות ו"זורמות". אפליקציות שלא מתנהגת בהתאם – בולטות לרעה. יש אתגרים חדשים כאשר עובדים על מסך של "3 עד "5 (לסמארטפון) או "7 עד "10 (טאבלט) כאשר אמצעי ההצבעה הוא אצבע ולא עכבר / עט. יש כמובן גם כמה קונבנציות חדשות, לכל מערכת הפעלה – וגם בכלל בין מערכות ההפעלה השונות.

בשלב הזה מתחילים בפעולות הקידום של האפליקציה בחנויות האפליקציות או באמצעי פרסום חיצוניים בהתאם לתקציב (מאתרי אינטרנט ועד פרסום בטלוויזיה). קיימות לא מעט דרכים לבצע אופטימיזציה לחשיפה כגון שימוש בתמונות טובות, תיאורים מפורטים, בחירת מילות מפתח בהתאם לחנות וכך הלאה. 2.למה שלב האפיון הוא הכרחי? כמו שנוכחנו לדעת, לא ניתן לקפוץ הישר משלב הרעיון ההתחלתי אל שלב הפיתוח, וצריך קודם כל להבין מה יהיה ה-“Look & Feel” של האפליקציה. בעולם המקצועי קוראים לזה חווית משתמש, אשר מתייחסת הן למה שהמשתמש רואה והן לאופן בו הוא מתקשר עם האפליקציה. אמנם התהליך חשוב גם לאתרי אינטרנט, אך מכיוון שבאפליקציות יש עשרות מחוות שונות (ג’יסטות), כאן הוא בגדר MUST. לצד המסכים עצמם, קיים גם תיאור מלא של כל מסך והאופן בו המשתמש מבצע אתו אינטראקציה (כולל הזנת פרטים ואימות שלהם), כך שגם מי שמעולם לא ראה כיצד נראה אלגוריתם, יוכל להבינו. המטרה היא לכסות את כל המקרים האפשריים, כולל מצבי קיצון. זהו ללא ספק אחד השלבים היותר המורכבים , במיוחד באפליקציות כבדות שיש להן עשרות סוגים של מסכים, אבל אם הוא לא יבוצע כמו שצריך, סביר להניח שהאפליקציה תיראה כמו אוסף של רכיבים שאין ביניהם קשר. שלב האפיון הוא גם זה בו אפשר לקבל חוות דעת ראשונית ממשתמשים אמתיים אפילו לפני שהאפליקציה עצמה מוכנה. הפידבקים של המשתמשים מונעים מצב שבו צריך לעבור משלב ה-QA חזרה אל שלב האפיון ולהאריך את זמן הפיתוח, תוך כדי הוצאות עודפות שעשויות להיות מסוכנות. 3.לפתח לבד או עם חברה, וכמה זה עולה בכלל? למרות שהיום לא חסרים קורסים לפיתוח אפליקציות בשוק, אם אתם רוצים לפתח אפליקציה מורכבת יחסית שתעבור את כל שלבי האפיון המקצועיים או שאין לכם שום ידע טכני, כנראה שתצטרכו לפתח אפליקציה באמצעות חברה מקצועית.

כמה באמת מרוויחים מפתחי אפליקציות? הפיכתם של מכשירי הסמארטפון לטכנולוגיה בלתי נפרדת בחיי היום יום של כולנו מעלה משמעותית את הביקוש למפתחי מובייל, שיכולים ליצור אפליקציות חדשניות ומתקדמות. מפתחי מובייל מבוקשים מאוד בחברות הייטק, ותוך מספר לא רב של שנים הם יכולים להגיע לרמות שכר בין הגבוהות בתחום הפיתוח. מפתחי אפליקציות פועלים במגוון רחב של טכניקות פיתוח ובסביבות עבודה שונות, מה שהופך את עבודתם למאתגרת ודינמית במיוחד. מפתחי אפליקציות הם משאב מבוקש לא רק בחברות הייטק, אלא בארגונים במגוון של תחומים במשק. בחברות רבות עולה הצורך בגיוס של מפתחים שיכולים לסייע לקדם את התשתיות הדיגיטליות ולפתח את הנוכחות שלהן בזירת המובייל. למפתחי אפליקציות בתפקידים כאלה יש חשיבות רבה בעיצוב התדמית והנראות של החברה ובהגדלת הנוכחות שלה מול המתחרים, מה שבא לידי ביטוי גם ברמות השכר של המפתחים. זירה נוספת שבה מפתחי מובייל הם מבוקשים במיוחד הוא בתחום הסטארט אפ. בחברות הזנק רבות יש צורך במפתחים שיכולים לסייע לקדם אפליקציות חדשניות. בחלק מהמקרים מפתחי המובייל עוסקים גם בטכנולוגיות משיקות כגון ביג דאטה ואף VR (מציאות מדומה).מפתחי מובייל יכולים לפעול בפיתוח של יישומים לענפים כגון טכנולוגיות רפואיות, טכנולוגיה פיננסית, אפליקציות לתחום החינוך וענפים נוספים, כמו פיתוח משחקים למובייל, או גיימינג למובייל – תעשייה שזוכה לצמיחה משמעותית בארץ בשנים האחרונות. לעיתים דורשות החברות התמחות בטכנולוגיית פיתוח אחת, כגון פיתוח אנדרואיד או פיתוח iOS לאייפון. עם זאת, ישנן גם משרות שמשלבות בין פיתוח מובייל ופיתוח WEB, שבהן המפתחים צריכים לשלוט בכמה טכנולוגיות פיתוח במקביל ולעבוד על מוצרים מתקדמים. פיתוח אפליקציות גם דורש הבנה של האופי המסוים של כל חברה ובקיאות במוצרים שאותם היא מעוניינת לקדם.